Filia szkoły – rozwiązanie czy kolejny fortel?

Czy będziemy mieli u siebie filie innej szkoły podstawowej? Czy to w ogóle jest opcja?

Z różnych źródeł docierają informacje jakie potencjalne konsekwencje niesie za sobą zmiana jakiejś samodzielnie działającej szkoły w filię innej. Wychodzi na to, że do utworzenia filii potrzebna jest zgoda kuratora (i dobrze). Najciekawsze jest jednak to, że jeśli taka filia już istnieje to jedynym organem decyzyjnym w kwestii jej przyszłości staje się jednostka odpowiedzialna, w naszym przypadku Urząd Miasta i Gminy (UMiG) Olkusz.

W podobnym tonie wypowiada się autor artykułu zamieszczonego na łamach Pulsu Olkusza, Do czego Burmistrz Piaśnik chce wykorzystać reformę oświaty?

Co to dla nas (i dla innych szkół gdzie proponowanym rozwiązaniem jest utworzenie filii) oznacza?
Przy zamiarach LIKWIDACJI szkół wiejskich z początku roku, całej „przychylności” urzędu i obecnych stwierdzeniach Pani Burmistrz Bożeny Krok, takie przekształcenie może oznaczać przedłużenie bytu o 1 rok. Jakie jest prawdopodbieństwo tego, że coś powstrzyma Urząd przed zamknięciem takich filii w przyszłym roku??

A.

Konsultacje „po” Pani Burmistrz – spotkanie w Zawadzie, 21 grudnia 2016, godz. 17:00

w skrócie …

Pani Burmistrz Bożena Krok odwiedzi naszą wieś celem, omówienia przyszłości naszej szkoły i jej sytuacji w świetle nowej reformy oświatowej.

WAŻNA DATA: 21 grudnia (środa), godz: 17:00,
MIEJSCE: Szkoła Podstawowa w Zawadzie

 

… i z komentarzem,

Rok minął od ostatnich przebojów i pomysłów „jak to ugryźć wiejskie szkoły, żeby mniej trzeba było sypnąć”, a Urząd z Panem i Paniami Burmistrz kolejny raz serwują nam konsultacje w formie „po”.

Konsultacje, raczej powinny wyprzedzać inne działania. To nie tak powinno być, że najpierw naciska się czerwony przycisk a potem, kiedy widać pierwsze efekty wybuchu, zastanawia czy to było dobre i zaczyna się rozmawiać z ludźmi. Wierzcie, ludzie (nawet na wsi, … poważnie) są chętni do rozmowy i wypracowania kompromisów. Ważne, żeby tylko podchodzić do siebie po partnersku. Niestety, wydaje się, że w tej sprawie (jak w kilku innych w przeszłości) ta okazja została już zmarnowana.

To co czytamy w sponsorowanym, urzędowym artykule zamieszczonym w Przeglądzie Olkuskim (http://przeglad.olkuski.pl) p.t. Reforma oświaty w Gminie Olkusz – co nas czeka w przyszłym roku?, pokazuje, podjeście naszego Urzędu do partnerstwa: Najpierw lekko agresywna propozycja nowej sieci szkół (zmiany obwodów, filie z oddziałami klas 1-3 z możliwością późniejszej likwidacji takiej filii, o której nikt nie mówi) i jej przedstawienie na poziomie kuratorium (wiemy już, że nie do końca tak to było z tą akceptacją zarówno planu jak i kierunku), a dopiero później ewentualnie rozmowy z najbardziej zaintersowanymi społecznościami miejskimi i wiejskimi na zasadzie („Wiecie…, projekt to już w zasadzie mamy i nawet niby jest zaakceptowany, ale … porozmawiajmy …).

A.

 

Szkoła w Zawadzie – nowe rozdanie

TERAZ, powracamy, …

To, że do tej pory ta strona milczała, nie znaczy, że pozostajemy bierni, że tylko  przedstawiciele kilku organizacji walczą o nową formę naszej szkoły w Zawadzie. Cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji, konsekwentnie zbierając materiały, …

Jak każdy zdążył się już zorientować Urząd Miasta i Gminy Olkusz znów próbuje mieszać w olkuskiej oświacie. Tym razem jednak do standardowego planów wrogiego posunięcia wobec szkół wiejskich dołączyło uderzenie w MIASTO.

Projekt nowej reformy spowodował, iż Pani burmistrz Bożena Krok znów ma pełne ręce roboty i głowę pełną pomysłów. Niektóre lepsze, inne gorsze. Komunikaty płynące z Urzędu starym zwyczajem raz bliższe prawdy, innym razem zaś z prawdą pod prąd ….

A.

 

I po spotkaniach …

We wtorek odbyło się ostatnie spotkanie w zaplanowanych do likwidacji szkołach. Standardowo spotkanie rozpoczęło się deklaracją Pani burmistrz Bożeny Krok, iż likwidacji nie będzie.

Po raz kolejny padło stwierdzenie, że nie było takiego planu, co kłóci się z przekazem i propozycjami pani Krok jakie pamiętamy z 18 stycznia kiedy to odbyło się spotkanie mieszkańców Zawady z Panią burmistrz w urzędzie. Wtedy Pani burmistrz jasno dała nam do zrozumienia, że w takiej formie jak obecnie szkoła w Zawadzie pozostać NIE MOŻE i padły propozycje: „przedszkole”, „szkoła społeczna” … . Dla nas oczywistym jest jednak, że stanowisko włodarzy uległo zmianie w momencie kiedy zdali sobie sprawę z faktu, że nie mają i nie zdobędą większości w Radzie dla pomysłu likwidacji szkół. Wtedy sytuacja zmieniła się diametralnie.

 

Wracając do samego spotkania w Sienicznie. Z informacji jakie dostaliśmy od naszych przedstawicieli obecnych na spotkaniu wynika, iż były jednak pewne różnice między tym spotkaniem, a podobnymi spotkaniami w Zawadzie i Kosmolowie 31 stycznia.

Otóż, w Sienicznie pojawił się sam Pan Burmistrz Roman Piaśnik – tym razem odważył się/znalazł czas (pomimo problemów z wodą olkuszanką) na to żeby spotkać się z mieszkańcami.

Po drugie, widać było, iż Pani burmistrz Krok odrobiła zadanie domowe i na wtorkowym spotkaniu orientowała się już w temacie subwencji i różnic w jej wysokościach dla dzieci szkolnych w mieście, wioskach i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, oraz w szkołach do 70 uczniów. 31 stycznia, „resortowa” Pani burmistrz Krok nie dysponowała taką wiedzą. Na szczęście społeczeństwo WIEJSKIE (zarówno rodzice w Kosmolowie jak i Zawadzie) taką wiedzę posiadało.

 

Obszerna relacja na zaprzyjaźnionej stronie

A.

Dziękujemy Pani Małgorzato Bień

A jednak,
na dzisiejszej sesji Radni zdecydowali, że Pani Małgorzata Bień przestanie pełnić funkcję Przewodniczącej Rady Miejskiej.

artykuł: Radni odwołali przewodniczącą

Po głosowaniu przedstawiciele rodziców podziękowali Pani Bień za wsparcie wręczając ogromny bukiet róż.

DZIĘKUJEMY Pani Przedwodnicząco!

Rodzice

Akcja sprzątanie

Akcja sprzątania po gradobiciu, zapoczątkowana na spotkaniu ze społecznością wsi przez Panią burmistrz Krok doczekała się kontynuacji następnego dnia w postaci oświadczenia „Nie” dla likwidacji szkół, które zostało zamieszczone na stronie Urzędu (nowej Pani od PRu gratulujemy pierwszego wyzwania)

No cóż, mleko się rozlało. Zaufanie zostało utracone. Odbudowa na pewno ciężka, a może nawet niemożliwa.

 

W naszych oczach plan całej akcji dla Zawady wyglądał tak:

  • audyt – druga połowa 2015 roku
  • gotowy plan likwidacji wiejskiej oświaty – do 11 stycznia (artykuł w Pulsie Olkusza)
  • spotkanie z sołtysem i dyrektorem (prośba o dyskrecję!) – 12 stycznia, ustalenie spotkania ze społecznością na 7 lutego (dwa dni przed sesją!)
  • praktycznie brak możliwości reakcji i zorganizowania oporu
  • 9 lutego sesja (obecnie odwołana z braku tematu) i uchwała intencyjna
  • i, … pozamiatane

Na szczęście jako mieszkańcy dowiedzieliśmy się wcześniej niż planował burmistrz i w tym momencie wszystko zaczęło się sypać.
A potem? Potem to już tylko próba szycia, prawdopodobnie z planem (udaremnionym) przyspieszenia głosowania (sesja 21 stycznia), aż do kapitulacji wobec braku większości w Radzie dla pomysłów likwidacji. Kontynuacja byłaby już tylko powiększaniem strat.

Obawiamy się, że gdyby nie deklarowany brak poparcia w Radzie dla pomysłu likwidacji szkół, to spotkanie w Zawadzie wyglądałoby zupełnie inaczej …

Red.